LEXIKON

akkumulátor
Olyan galvánelemek, amelyek kisülés után a kisülési árammal ellentétes irányú árammal feltölthetõk.(accumulare = felhalmozni(lat.))

anód
Az az elektród, amelyen oxidáció történik.

celladiagram
A galvánelemeket szemléltetõ leírás, amely balról jobbra olvasva megadja a pozitív áram (ionáram) haladási irányát a cellában. Pl. a Daniell-elem celladiagramja: - Zn(sz)/Zn2+(aq)//Cu2+(aq)/Cu(sz)+
Az elektródok közötti fázishatárt egy függõleges vonallal, az elektrolitoldatok közötti sóhidat két függõleges vonallal jelöljük.

elektród
Az elektrolittal közvetlenül érintkezõ fémes jellegü vezetõket elektródoknak nevezzük. Szûkebb értelemben az a fém, amely a saját ionjait tartalmazó oldatba merül.

elektródpotenciál
Az adott elektródból és egy vonatkoztatási elektródból összeállított galváncella elektromotoros ereje. Jele:E, mértékegysége a volt.

elektrolit
Olyan anyagok gyûjtõneve, amelyek vizes oldata vagy olvadéka vezeti az elektromos áramot.Ennek feltétele, hogy halmazában szabadon elmozdulni képes, töltéssel rendelkezõ kémiai részecskék (ionok) legyenek.

elektromos áram
Az elektronok áramlása a vezetõben, amely a galvánelemek esetén mindig egyirányú áramlást jelent (egyenáram).

elektromotoros erõ
A galváncella két pólusa között mérhetõ maximális feszültség, amikor is a cellán nem folyik áram. Jele EME mértékegysége a volt.

gázelektród
Olyan elektród, amelyben a gáz és annak ionja egymás mellett van jelen. A gázt általában egy indifferens szilárd halmazállapotú vezetõ felületére buborékoltatják. Pl. klórelektród Cl2/2Cl- vagy hidrogénelektród 2H+/H2.

katód
Az az elektród, amelyen redukció történik.

kénsavas ólomakkumulátor
Olyan akkumulátor, amelynek elektródjai ólom illetve ólom(IV)-oxid, elektrolitoldata pedig kénsavoldat.  Celladiagramja: Pb(sz)/H2SO4(aq)//PbO2(sz)/Pb(sz)
kisüléskor:
anódreakciója: Pb = Pb2+ + 2e-  ,  majd Pb2+ + SO42- = PbSO4
katódreakciója: PbO2 + 4H+ + 2e- = Pb2+ + 2H2O,   majd Pb2+ + SO42- = PbSO4
cellareakciója: Pb + PbO2 + 2H2SO4 = 2PbSO4 + 2H2O
Névleges feszültsége kb. 2 V cellánként, hat cella összekapcsolása kb. 12 V-ot eredményez.

lapos zsebtelep
Kb. 4,5 V-os feszültsége három, egyenként 1,5 V-os elem soros kapcsolásával jön létre.

Nernst-egyenlet
E = Eo + (RT/zF)lnc , ahol E az elektródpotenciál, Eo az adott redoxirendszer standardpotenciálja, R az egyetemes gázállandó, T a termodinamikai hõmérséklet, z a töltésszám, F a Faraday-állandó, c pedig az elektrolitoldat koncentrációja.

oxidáció
Elektron leadását vagy az illetõ részecske oxidációs számának a növekedését is jelenti.

redoxireakció
Elektronátmenettel járó, azaz oxidációs szám változással járó reakció.

redukció
Elektron felvételét vagy az illetõ részecske oxidáxiós számának a csökkenését is jelenti.

sóhíd
Általában telített kálium-klorid oldatból zselatinnal vagy agar-agarral készített gél, amely a galváncellában a két elektrolitoldat közötti elektromos összeköttetést biztosítja.

standard hidrogénelektród
Nemzetközi megállapodás szerint az elektródpotenciálok meghatásozásához használt vonatkoztatási elektród. Felépítésében 1 mol/dm3 koncentrációjú sósavoldatba platinalemez merül, melyre 0,1 MPa nyomású hidrogéngázt buborékoltatunk. A rendszer 25oC húmérsékletû. Jele: Pt(sz)/H2(g)/H+(aq), standard elektródpotenciálját önkényesen 0,00 V-nak vesszük.

standardpotenciál
Az adott standard elektródból és a standard hidrogénelektródból összeállított galvánelem elektromotoros ereje. Az adott elektród akkor standardállapotú, ha hõmérséklete 25oC és elektrolitoldatának koncentrációja 1 mol/dm3. A standardpotenciál jele Eo, mértékegysége a volt.
 

telep
Több galváncella soros kapcsolásával létrehozható elektrokémiai áramforrás. A telepben a soros kapcsolás miatt a cellák feszültsége összeadódik.