A PAPÍR főoldal      A PAPÍR



Restaurálás, tárolás 


    A papírba több forrásból kerül savas anyag. Fõleg a gyártás során adagolt töltõanyag, a timsó a fõ bûnös.
[Al(H2O)6]3+ + H2O ® [Al(OH)(H2O)5]2+ + H3O+
A nem cellulóz alkotórészek (lignin) bomlásakor is savak keletkeznek,továbbá a levegõ egyes szennyezõi (SO2 és NO2) okoz még gondot. Mivel a papír savas bomlása már nem fordítható vissza, nagyon fontos a megelõzés, a megfelelõ tárolás. Hûvös helyen lassabban játszódik le a hidrolízis. Védeni kell a fénytõl, az oxigéntõl és az ózontól is. Levéltári anyagok esetén külön gond, hogy a karton tároló dobozók nagyon savas papírból készültek és ezekbõl a savak az értékes iratokba is bejuthatnak.
régi restaurált vízjel
     A legfontosabb a papír savtartalmának csökkentése. A kezelendõ lapot lúgos oldatba merítik ügyelve hogy az  oldószer ne legyen a tinta vagy festék oldószere is. A restaurálás külön fejezete a tinták és festékek rögzítése és védelme. Olyan anyagokat igyekeznek használni, melyek a tintát megfogják, nem engedik halványodni, de a tisztító és fertõtlenitõ szerek számára átjárhatóak. Ilyen például a poli(metil-metakrilát) toluol és aceton keverékében oldva 5%-os töménységben.

régi restaurált térkép

    Kidolgoztak olyan savtalanító eljárást is, melynek erdeményeként a papírban lúgtartalék jön létre megakadályozva a további savasodást. A kezelés végére MgO, Mg(OH)2 és  MgCO3 halmozódik fel a lapokban. Eme három Mg-vegyület védi a papírt az oxidatív bomlástól is. Ma ezt a módszert használják a könyvek megóvására legelterjedtebben, de az oldószerként használt freonok   ( pl. CCl2F2 vagy C2Cl3F3) felváltásán még dolgoznak.
 
 

előző oldal
oldal eleje
következő oldal

Kation